Dehydratacja Krążka Międzykręgowego
Taki opis możecie znaleźć w wynikach badań rezonansu swojego kręgosłupa.
Dehydratacja krążka międzykręgowego polega na jego odwodnieniu, co skutkuje, że krążek nie pełni funkcji amortyzacyjnej co powoduje pęknięcia pierścienia włóknistego i w konsekwencji dyskopatię.
Krążki Międzykręgowe
Pełnią one funkcję amortyzującą, zapobiegają ocieraniu się o siebie kręgów i zapewniają ruchomość oraz elastyczność kręgosłupa. Gdy dochodzi do zmian patologicznych w ich obrębie, wówczas pojawiają się bóle, drętwienie w kończynach, a w zaawansowanym stadium zmiany zwyrodnieniowe skutkują wypadaniem dysków, czyli dyskopatią – chorobą krążków międzykręgowych.
Krążki międzykręgowe – czyli dyski kręgosłupa. Występują pomiędzy trzonami kręgów zapobiegając ich ocieraniu się o siebie. Mamy aż 23 krążki, które stanowią około 25% długości całego kręgosłupa. Zbudowane są z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego. Z wiekiem elastyczność krążków maleje co skutkuje pęknięciami. Co powoduje przemieszczanie się częściowo lub w całości jądra miażdżystego co skutkuje dyskopatią i bólem kręgosłupa.
Przyczyną powstawania jest brak ruchu, siedzący tryb życia, stres i urazy sportowe.
Leczenie i rehabilitacja
Fizjoterapeuta obejrzy Twoje zdjęcie RTG czy RMI i przy braku przeciwwskazań przeprowadzi terapię manualną odcinka lędźwiowego i masaż kręgosłupa czy obręczy biodrowej lub nogi .
Zmian zwyrodnieniowych czy dyskopatii nie da się cofnąć, jedynie rehabilitacja może je zahamować.
Odpowiednia terapia jest sukcesem w powrocie do zdrowia bez dysfunkcji po dyskopatii. Im wcześniej zaczniesz brać laser, ultradźwięki czy terapię manualną i masaż tym szybciej wrócisz o zdrowia.