Kinezyterapia Rzeszów
Kinezyterapia jest to ogólnie mówiąc leczenie ruchem, które przejawia się w formie gimnastyki leczniczej, bądź ćwiczeń usprawniających. Jest to jeden z głównych i ważniejszych działów fizjoterapii, stosowany w leczeniu osób niepełnosprawnych. Efektem tychże działań ma być maksymalne podwyższenie nie tylko sprawności fizycznej pacjenta, ale także jego sprawności psychicznej. Stosowanie metod kinezyterapeutycznych umożliwiają ponadto maksymalną poprawę utraconych funkcji organizmu uszkodzonego, ułatwiają wystąpienie procesów kompensacyjnych, a także zabezpieczają przed wykształceniem błędnych stereotypów ruchowych, albo przywraca stereotypy już utracone, jak również zapobiega powikłaniom, które mogłyby wystąpić wskutek długotrwałego unieruchomienia.
W naszym ośrodku ośrodku pracują terapeuci o wielu specjalnościach potwierdzonych certyfikatami i kursami.
Możemy Ci pomóc uniknąć problemów zdrowotnych
w takich schorzeniach jak:
ograniczenie bierne i/lub czynne ruchomości stawów w pozycji rozciągnięcia i skrócenia mięśnia
osłabienie
mięśnia
promieniowanie bólu według charakterystycznego wzorca dla każdego mięśnia
sztywność i osłabienie mięśnia wyraźne po długim odpoczynku lub przy braku aktywności
objawy wegetatywne: potliwość, łzawienie, lokalny skurcz naczyń krwionośnych
zaburzenia
czucia głębokiego
zaburzenia równowagi,
zawroty głowy
mrowienie, drętwienie,
pieczenie
Co nas wyróżnia?
Kinezyterapia jest często podstawową i jedyną formą leczenia i jako taką stosuje się ją przykładowo przy wadach postawy, czy bólach kręgosłupa. W innym zaś miejscu gałąź tę wykorzystuje się jako metodę wspomagającą, przykładowo w sytuacjach po zawale serca, bądź jako przygotowanie do porodu. W tym przypadku terapię kinezyterapeutyczną powinno się zastosować, albo bezpośrednio po zakończeniu leczenia podstawowego, albo też równolegle z nim. W każdym przypadku zestaw ćwiczeń dobierany jest indywidualnie przez fizjoterapeutę, za pomocą których, w ustaleniu z pacjentem, zmierza do uzyskania zamierzonego celu w formie np.: zwiększenia siły mięśniowej, zmniejszenia bólu, działania przeciwzapalnego, poprawy wydolności krążeniowo-oddechowej, zmniejszenie napięci mięśniowego, nasilenie procesów przemiany materii, podwyższenia lub obniżenia ciśnienia krwi, bądź hamowanie odruchów patologicznych.
Nasi Specjaliści
Anna Tutak-Walas
Konrad Różalski
Karolina Sowa
Artur Hrynkiewicz
Michał Mazur
Natalia Depowska
Dominika Kula
Jesteś zainteresowany? Zadzwoń do nas i umów wizytę. Postaramy Ci się pomóc!
Kinezyterapia Rzeszów
Realizujemy zabiegi na Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ oraz prywatnie.
Główny cel kinezyterapii:
Aby zabiegi kinezyterapeutyczne były skuteczne i efektywne muszą być spełnione następujące warunki podstawowe: kontrola lekarska, w wyniku której lekarz-specjalista prowadzący powinien dobrać i opracować odpowiedni program ćwiczeń, a następnie kontrolować ich przebieg i oceniać ich efekty; jak również zapobiegać ewentualnym powikłaniom. Dla uzyskania pozytywnych rezultatów ważnym jest, aby wszystkie zaplanowane ćwiczenia wykonywane były sumiennie, systematycznie i dokładnie oraz ściśle zgodnie z ustaleniami fizjoterapeuty.
Wskazania do ćwiczeń kinezyterapeutycznych
schorzenia, bądź dysfunkcje narządów ruchu, bóle kręgosłupa, stany przed lub po zabiegach operacyjnych, stany po udarach mózgu, wady postawy, bądź przygotowanie do porodu.
Przeciwwskazania do ćwiczeń w kinezyterapii
Z kolei główne przeciwwskazania do ćwiczeń to: uszkodzenia skóry, mięśni, bądź tkanek, silny ból towarzyszący ćwiczeniom, bądź stany po zwichnięciach lub innych urazach stawowych.
Ćwiczenia bierne
Wykonywane mogą być albo przez terapeutę, albo specjalny aparat, bez czynnego udziału pacjenta. Technika tych ćwiczeń polega na ucisku powierzchni stawowych, dzięki czemu tkanki są odżywione zapobiegając tym samym zmianom w stawie.
Ćwiczenia izometryczne
Polegają na świadomym wywołaniu napięcia mięśni bez zmiany długości ich włókien. Stosuje się je najczęściej w sytuacji niezbędnej szybkiej konieczności odbudowy masy mięśni.
Ćwiczenia czynno-bierne
Charakteryzuje ruch wykonywany w sposób bierne przy jednoczesnym czynnym rozluźnieniu mięśni przez pacjenta. Ćwiczenia samo wspomagane polegają natomiast na wspomaganiu pracy mięśni osłabionych przez siłę mięśni kończyny zdrowej.
Ćwiczenia w odciążeniu
To ruch wykonywany przy odciążeniu ćwiczonej kończyny.
Ćwiczenia synergistyczne
To ćwiczenia specjalne i polegają na wykorzystaniu zjawiska przerzutu funkcji fizjologicznych do miejsc, w których aktualnie jakikolwiek ruch jest niemożliwy.
Ćwiczenia oddechowe
Polegają z kolei na samodzielnym akcentowaniu wdechów i wydechów powietrza, a jego celem jest poprawa sprawności i wydolności układu oddechowego. Pionizacja i nauka chodzenia dotyczy osób, które długo leżały w łóżku na skutek urazu i których należy najpierw przygotować, a następnie przejść do właściwej nauki chodu.
Dodatkowo na koniec terapii można zastosować taping medyczny. Czyli specjalne oklejanie, które działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie czy stabilizująco.
Masz więcej pytań?
Napisz do nas!
Zapraszamy do Naszego Gabinetu Tutmed Rzeszów. Znajdujemy się na ul. Architektów 11/U4 (osiedle Zawiszy) w Rzeszowie. Zapraszamy Wszystkich którym doskwiera problem zdrowotny, potrzebują usług rehabilitacji, fizjoterapii w tym mieszkańców Rzeszowa oraz pobliskich miejscowości takich jak: Boguchwała, Tyczyn, Krasne, Łańcut, Strzyżów, Czudec, Dynów, Sanok, Krosno, Jasło, Lesko, Mielec, Dębica, Tarnobrzeg, Nowa Sarzyna, Nisko, Nowa Dęba, Kolbuszowa, Sieniawa, Przeworsk, Ropczyce, Trzebownisko, Jasionka, Brzozów, Harta, Błażowa, Głogów, Sokołów, Bratkowice, Kraczkowa, Lutcza, Markowa, Kańczuga, Kamień, Jeżowe, Sędziszów a także Mieszkańcy pozostałych miejscowości z Województwa Podkarpackiego.