Kolano Skoczka
Nazwa omawianej dolegliwości nawiązuje do kontuzji, która zazwyczaj dotyka sportowców, bardzo często nazywana jest też tendinopatią lub zapaleniem więzadła właściwego rzepki. Kolano skoczka objawia się bólem przedniej okolicy kolana, który powoduje trudności z wykonywaniem niektórych ruchów podczas chodzenia. Nadmierne uprawianie sportu lub przeciążenie kolana doprowadza do zmian zwyrodnieniowych zlokalizowanych w obrębie rzepki. Zmiany te powodują rozwój stanu zapalnego w więzadle, które w połączeniu z postępującym osłabieniem i spadkiem wytrzymałości może doprowadzić do całkowitego jego zerwania.
W naszym ośrodku ośrodku pracują terapeuci o wielu specjalnościach potwierdzonych certyfikatami i kursami.
Możemy Ci pomóc uniknąć problemów zdrowotnych
w takich schorzeniach jak:
ograniczenie bierne i/lub czynne ruchomości stawów w pozycji rozciągnięcia i skrócenia mięśnia
osłabienie
mięśnia
promieniowanie bólu według charakterystycznego wzorca dla każdego mięśnia
sztywność i osłabienie mięśnia wyraźne po długim odpoczynku lub przy braku aktywności
objawy wegetatywne: potliwość, łzawienie, lokalny skurcz naczyń krwionośnych
zaburzenia
czucia głębokiego
zaburzenia równowagi,
zawroty głowy
mrowienie, drętwienie,
pieczenie
Co nas wyróżnia?
Rzepka stanowi część stawu kolanowego, jest to niewielka kość połączona z kością udową oraz z kością piszczelową. Więzadło rzepki to struktura, która łączy rzepkę z kością piszczelową i spełnia znaczącą rolę w procesie przekazywania sił mięśnia czworogłowego uda na podudzie. Dzięki temu możemy prostować kolano, biegać, skakać, uderzać piłkę w czasie gry.
Nasi Specjaliści
Anna Tutak-Walas
Konrad Różalski
Karolina Sowa
Artur Hrynkiewicz
Michał Mazur
Natalia Depowska
Dominika Kula
Jesteś zainteresowany? Zadzwoń do nas i umów wizytę. Postaramy Ci się pomóc!
Kolano Skoczka Rzeszów
Realizujemy zabiegi na Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ oraz prywatnie.
Główny cel rehabilitacji
Obejmuje wykonywanie specjalnie dobranych ćwiczeń. Rozciągają one staw kolanowy i stymulują nerwy i mięśnie w jego okolicy. Istotne jest również stymulowanie naturalnych mechanizmów odnowy komórek oraz poprawy ich odżywienia. Stosowanymi technikami są: ćwiczenia koordynacyjne, stabilizacyjne, poprawa sensomotoryki, pinopresura, masaż poprzeczny. Ważne jest także wzmacnianie grup mięśniowych w obrębie kolana. Można też zastosować taping, czyli oklejenie chorego kolana specjalnymi plastrami. Przedwczesna profilaktyka pacjenta pozwoli uchronić go w przyszłości przed powtórnymi kontuzjami. Umożliwia łatwiejsze zrozumienie i zapamiętanie ewentualnych czynników ryzyka. Przyjmuje się, że powrót do pełnej aktywności może trwać nawet 6 miesięcy. W dużej mierze podyktowane jest to samym planem terapii oraz zaangażowaniem chorego w proces rehabilitacji.
Objawy
Ból w przedniej części kolana, w szczególności w okolicy przyczepu więzadła rzepki.
Początkowo dolegliwości mogą występować w trakcie wykonywania codziennych czynności. W kolejnym etapie ból może pojawić się podczas aktywności fizycznej jak i po zakończonym wysiłku. W dalszej fazie dochodzi do powstawania mikrourazów co może doprowadzić do naderwania więzadła rzepki lub jego całkowitym zerwaniu.
W wielu przypadkach ból występuje podczas palpacji kolana, głównie przy jej bliższym przyczepie. Do innych objawów można dołączyć sztywność stawu kolanowego, utykanie i uczucie braku stabilności stawu kolanowego, a nawet zaniki mięśniowe w jego obrębie.
Zlekceważenie i nie leczenie kontuzji powoduje nasilenie objawów, a w bardzo zaawansowanych stadiach pojawianie się bólu. Wtedy ból zaczyna towarzyszyć przy normalnych czynnościach, np. wchodzeniu, schodzeniu ze schodów czy siadaniu na krześle.
Przyczyny
Najczęstszym czynnikiem pojawiania się dolegliwości bólowych kolana skoczka jest zbyt aktywne i nadmierne uprawianie sportu. Szczególnie narażeni na kolano skoczka są koszykarze, siatkarze, piłkarze ręczni oraz piłkarze nożni. Jest to także dolegliwość osób często wykonujących wyskoki i podskoki. Im cięższa jest osoba skacząca, tym większe obciążenie kolana i rzepki.
Do powstawania tej kontuzji doprowadzać mogą zaburzenia ustawienia i anatomii rzepki, zaburzenia osiowego ustawienia kończyny dolnej, przeciążenia stawu kolanowego niezwiązane z uprawianiem sportu oraz zła technika uprawiania dyscypliny sportowej.
Leczenie
Zanim zaczniemy leczenie niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. Konieczne jest USG, a w przypadkach wątpliwych korzystamy również z rezonansu magnetycznego. Często konieczne jest także leczenie farmakologiczne, fizykoterapia, a w niektórych przypadkach leczenie operacyjne. W przypadku zachowania ciągłości więzadła leczenie chirurgiczne jest niepotrzebne. Rehabilitacja kolana skoczka jest konieczna, by uniknąć dalszych urazów i pogłębiania się zmian degeneracyjnych stawu kolanowego.
Leczenie nie jest proste ani krótkotrwałe i wymaga od pacjenta powstrzymania się od aktywności fizycznej, a przede wszystkim uprawiania sportu.
Fizykoterapia stosowana w przypadku tego typu schorzeniach to przede wszystkim zabiegi przeciw-obrzękowe i przeciwzapalne takie jak krioterapia i jonoforeza oraz zabiegi przyspieszające gojenie się: laser i ultradźwięki. Stosuje się również zabiegi stymulujące mięśnie i poprawiające ich siłę, takie jak elektrostymulacja.
Dodatkowo na koniec terapii można zastosować taping medyczny. Czyli specjalne oklejanie, które działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie czy stabilizująco.
Masz więcej pytań?
Napisz do nas!
Zapraszamy do Naszego Gabinetu Tutmed Rzeszów. Znajdujemy się na ul. Architektów 11/U4 (osiedle Zawiszy) w Rzeszowie. Zapraszamy Wszystkich którym doskwiera problem zdrowotny, potrzebują usług rehabilitacji, fizjoterapii w tym mieszkańców Rzeszowa oraz pobliskich miejscowości takich jak: Boguchwała, Tyczyn, Krasne, Łańcut, Strzyżów, Czudec, Dynów, Sanok, Krosno, Jasło, Lesko, Mielec, Dębica, Tarnobrzeg, Nowa Sarzyna, Nisko, Nowa Dęba, Kolbuszowa, Sieniawa, Przeworsk, Ropczyce, Trzebownisko, Jasionka, Brzozów, Harta, Błażowa, Głogów, Sokołów, Bratkowice, Kraczkowa, Lutcza, Markowa, Kańczuga, Kamień, Jeżowe, Sędziszów a także Mieszkańcy pozostałych miejscowości z Województwa Podkarpackiego.