Skręcenie Stawu Skokowego
Zwane również potocznie skręceniem kostki. Jest to jedna z najczęstszych kontuzji kończyny dolnej dotykająca osoby aktywne fizycznie, ale może dotyczyć także tych ludzi którzy zażywają ruchu zbyt mało. Skręcenie stawu skokowego jest skutkiem przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w stawie a co za tym idzie uszkodzenie struktur torebkowych i więzadłowych.
Uraz ten bardzo często zmusza pacjentów do poddania się zabiegowi operacyjnemu oraz długotrwałej rehabilitacji i zaprzestania wysiłkowi fizycznemu.
W naszym ośrodku ośrodku pracują terapeuci o wielu specjalnościach potwierdzonych certyfikatami i kursami.
Możemy Ci pomóc uniknąć problemów zdrowotnych
w takich schorzeniach jak:
ograniczenie bierne i/lub czynne ruchomości stawów w pozycji rozciągnięcia i skrócenia mięśnia
osłabienie
mięśnia
promieniowanie bólu według charakterystycznego wzorca dla każdego mięśnia
sztywność i osłabienie mięśnia wyraźne po długim odpoczynku lub przy braku aktywności
objawy wegetatywne: potliwość, łzawienie, lokalny skurcz naczyń krwionośnych
zaburzenia
czucia głębokiego
zaburzenia równowagi,
zawroty głowy
mrowienie, drętwienie,
pieczenie
Co nas wyróżnia?
Nasi Specjaliści
Anna Tutak-Walas
Konrad Różalski
Karolina Sowa
Artur Hrynkiewicz
Michał Mazur
Natalia Depowska
Dominika Kula
Jesteś zainteresowany? Zadzwoń do nas i umów wizytę. Postaramy Ci się pomóc!
Skręcenie Stawu Skokowego Rzeszów
Realizujemy zabiegi na Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ oraz prywatnie.
Przyczyny
Najczęstszą przyczyną uszkodzenia stawu skokowego jest zbyt duży wysiłek fizyczny lub bezpośrednia nadmierna siła działająca na ten staw. Jednocześnie z gwałtownym zgięciem podeszwowym oraz odwróceniem stopy do wewnątrz. Ważne jest to aby nie mylić skręcenia ze zwichnięciem, ponieważ są to dwa różne urazy. W większości przypadków uszkodzenie torebki stawowej i więzadeł dotyczy bocznej strony stawu. Ryzyko urazu wzrasta u osób wykonujących dużo ruchów skrętnych np. koszykówka tenis, ale także siatkówka gdzie wykonuje się dużo skoków lub bieganie po nierównym podłożu. Wśród możliwych przyczyn urazu występuje także suma wcześniejszych urazów i mikrourazów stawu, słaba kondycja fizyczna, zaburzenia czucia głębokiego lub nieprawidłowa biomechanika stopy.
Objawy
Skręcenie stawu skokowego związane jest z częściowym lub całkowitym uszkodzeniem struktur torebkowo-więzadłowych w obrębie stawu. Uszkodzenie stawu określa się w trzystopniowej skali (lekki, umiarkowany i ciężki). Zakres odczuwanych objawów jest zazwyczaj uzależniony od stopnia uszkodzenia tkanek. Istnieje pewna grupa objawów która jest charakterystyczna dla skręcenia stawu, takie jak: ograniczenie ruchomości w stawie, niestabilność stopy, krwiak, obrzęk, ocieplenie okolicy, ból nasilający się podczas ruchu po bocznej stronie kostki, zasinienie skóry, kłopoty w równowadze i chodzeniu, tkliwość w miejscu urazu.
Leczenie
Pacjent po urazie powinien przejść przez kompleksową rehabilitacje, która pozwoli przywrócić pełną funkcję stawu. Podstawowym elementem postępowania po urazie są odpowiednio dobrana terapia przez fizjoterapeutę. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie podudzia, kostki i stopy, izometryczne, równoważne, stabilizujące. Oprócz tego przysiady, półprzysiady, wspięcia na palcach, skręty tułowia, stania na jednej nodze, wykroki oraz przeskoki. W kolejnej fazie wprowadzane są ćwiczenia wytrzymałościowe całej kończyny dolnej. Najbardziej skuteczną formą terapii jest terapia manualna, która wpłynie na zwiększenie zakresu ruchu. Masaż tkanek głębokich, poprzeczny, masaż sportowy stretching oraz taping sportowy też powinien być włączony w rehabilitację. Dopełnieniem są zabiegi fizykalne: prądy TENS, laser, krioterapia i magnetronik. Ważne jest również aby zapobiegać dalszym powikłaniom oraz nie doprowadzać do powtórzenia się urazu, gdyż jest on bardzo prawdopodobny.
Dodatkowo na koniec terapii można zastosować taping medyczny. Czyli specjalne oklejanie, które działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie czy stabilizująco.
Masz więcej pytań?
Napisz do nas!
Zapraszamy do Naszego Gabinetu Tutmed Rzeszów. Znajdujemy się na ul. Architektów 11/U4 (osiedle Zawiszy) w Rzeszowie. Zapraszamy Wszystkich którym doskwiera problem zdrowotny, potrzebują usług rehabilitacji, fizjoterapii w tym mieszkańców Rzeszowa oraz pobliskich miejscowości takich jak: Boguchwała, Tyczyn, Krasne, Łańcut, Strzyżów, Czudec, Dynów, Sanok, Krosno, Jasło, Lesko, Mielec, Dębica, Tarnobrzeg, Nowa Sarzyna, Nisko, Nowa Dęba, Kolbuszowa, Sieniawa, Przeworsk, Ropczyce, Trzebownisko, Jasionka, Brzozów, Harta, Błażowa, Głogów, Sokołów, Bratkowice, Kraczkowa, Lutcza, Markowa, Kańczuga, Kamień, Jeżowe, Sędziszów a także Mieszkańcy pozostałych miejscowości z Województwa Podkarpackiego.