Zapobieganie urazom w sportach walki
Sporty walki to dyscypliny kontaktowe o wysokim ryzyku obrażeń ciała ze względu na duże obciążenia statyczne i dynamiczne narządu ruchu.
Przygotowanie fizyczne stanowi podstawę. Trening danej dyscypliny sztuk walki musi iść w parze z treningiem siłowym i wytrzymałościowym. Jednak w trakcie przygotowań ważny jest również okres regeneracji.
Doznanie urazu bądź kontuzji w sportach walki najczęściej skupia się na czynnikach bezpośrednich – rzutach, padach, krępowaniu ruchów, kopnięciach czy uderzeniach. Z tego względu do najczęstszych dysfunkcji zaliczamy stłuczenia, złamania, skręcenia oraz naderwania mięśni.
Lokalizacja urazów po treningu:
- Obrażenia w obrębie twarzoczaszki – stawy skroniowo – żuchwowe
- Obrażenia kończyn górnych – kontuzje ręki atakującej – kości nadgarstka, kości śródręcza, kciuków, stawów łokciowych i obręczy barkowej.
- Obrażenie kończyn dolnych – urazy goleni, kolan
Rehabilitacja w sportach walki:
- Postępowanie w fazie ostrej urazu to szereg zabiegów fizykoterapeutycznych obejmujących działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe – krioterapia, ultradźwięki, laseroterapia
- Terapia manualna – masaż tkanek głębokich, manipulacje i mobilizacje stawów.
- Masaż sportowy
- Suche igłowanie, pinopresura, terapia punktów spustowych
- Kinesiology taping
- Odnowa biologiczna – mechaniczny drenaż limfatyczny
- Autoterapia – mięśnie szczególnie wymagające rozmasowania z użyciem rollerów to mięśnie łydek, ud, pośladków, grzbietu, ramion i przedramion.
Wymienione aspekty są formą przygotowania organizmu zawodnika na liczne obciążenia podczas treningu oraz zawodów. Mają na celu prewencje urazów i kontuzji oraz zapobieganie ich nawrotom.
W Ośrodku Rehabilitacji Ruchowej Tumted rehabilitację zawodników sportów walki przeprowadzi:
- Karolina Wajda – CRAFTA – badanie i terapia układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego – ból i dysfunkcja obszaru czaszkowo-żuchwowego i czaszkowo-twarzowego
- Mgr Michał Mazur – Taping w Rehabilitacji i Sporcie, Masaż tkanek głębokich