Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL w stawie kolanowym
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) występuje często u osób młodych, które prowadzą aktywny tryb życia. Szczególnie uprawiających wyczynowy lub rekreacyjnie różne dyscypliny sportowe. Jest to jedna z najpoważniejszych możliwych kontuzji kolana. Zerwanie ACL zaburza stabilność stawu kolanowego, również prowadzi do degeneracji chrząstki i uniemożliwia uprawianie sportu. Obecnie medycyna oferuje nowoczesne metody rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Aby leczenie przyniosło odpowiednie rezultaty konieczne jest połączenie zabiegu z odpowiednio dobraną rehabilitacją. Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego przytrafia się osobom, które uprawiają sport, ale również, które doznały urazy np. po poślizgnięciu się na oblodzonym chodniku. Więzadło krzyżowe przednie łączy kość piszczelową z kością udową i zapobiega przemieszczaniu się piszczeli do przodu oraz rotacji kości piszczelowej względem kości udowej. Ogranicza ono również nadmierny wyprost i zgięcie w stawie kolanowym oraz nadmierne koślawienie i szpotawieniu stawu w wyproście, zgięciu i rotacji wewnętrznej.
W naszym ośrodku ośrodku pracują terapeuci o wielu specjalnościach potwierdzonych certyfikatami i kursami.
Możemy Ci pomóc uniknąć problemów zdrowotnych
w takich schorzeniach jak:
ograniczenie bierne i/lub czynne ruchomości stawów w pozycji rozciągnięcia i skrócenia mięśnia
osłabienie
mięśnia
promieniowanie bólu według charakterystycznego wzorca dla każdego mięśnia
sztywność i osłabienie mięśnia wyraźne po długim odpoczynku lub przy braku aktywności
objawy wegetatywne: potliwość, łzawienie, lokalny skurcz naczyń krwionośnych
zaburzenia
czucia głębokiego
zaburzenia równowagi,
zawroty głowy
mrowienie, drętwienie,
pieczenie
Co nas wyróżnia?
Objawy zerwania ACL
Najczęstsze objawy zerwania ACL to: silny ból podczas urazu, uczucie niestabilności, uczucie uciekania kolana, podwichnięcia stawu kolanowego, obrzęk i wysięg.
Nasi Specjaliści
Anna Tutak-Walas
Konrad Różalski
Karolina Sowa
Artur Hrynkiewicz
Michał Mazur
Natalia Depowska
Dominika Kula
Jesteś zainteresowany? Zadzwoń do nas i umów wizytę. Postaramy Ci się pomóc!
Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL Rzeszów
Realizujemy zabiegi na Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ oraz prywatnie.
Główny cel rehabilitacji
Rehabilitacja może odbywać się zarówno przed jak i po rekonstrukcji więzadła. Celem postępowania przed planowaną rekonstrukcją jest wzmocnienie mięśni otaczających staw kolanowy. Ważne jest również zredukowanie obrzęku i nauczenie pacjenta sposobu poruszania się z kontuzjowanym kolanem, aby nie dochodziło do upadków. Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ma na celu przywrócić stawowi kolanowemu pełną funkcję. Jest to nic innego jak odzyskanie ruchomości, koordynacji, siłę mięśniową, propriocepcję oraz powrót do pełnej sprawności. Rehabilitacja powinna być dostosowana indywidualnie do pacjenta. Działania mogą obejmować odpowiednie ćwiczenia czynne oraz bierne. Mogą to być ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, a także z wykorzystaniem piłek lub dysków równoważnych. Rehabilitacja również obejmuję masaże, terapie manualną, zabiegi hydroterapii, a także zabiegi fizykalne (elektroterapia, laseroterapia). Należy tez pamiętać, że rehabilitacja po rekonstrukcji ACL wymaga czasu. Po upływie 9-12 tygodni można powrócić do umiarkowanej aktywności fizycznej.
Dodatkowo na koniec terapii można zastosować taping medyczny. Czyli specjalne oklejanie, które działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie czy stabilizująco.
Masz więcej pytań?
Napisz do nas!
Zapraszamy do Naszego Gabinetu Tutmed Rzeszów. Znajdujemy się na ul. Architektów 11/U4 (osiedle Zawiszy) w Rzeszowie. Zapraszamy Wszystkich którym doskwiera problem zdrowotny, potrzebują usług rehabilitacji, fizjoterapii w tym mieszkańców Rzeszowa oraz pobliskich miejscowości takich jak: Boguchwała, Tyczyn, Krasne, Łańcut, Strzyżów, Czudec, Dynów, Sanok, Krosno, Jasło, Lesko, Mielec, Dębica, Tarnobrzeg, Nowa Sarzyna, Nisko, Nowa Dęba, Kolbuszowa, Sieniawa, Przeworsk, Ropczyce, Trzebownisko, Jasionka, Brzozów, Harta, Błażowa, Głogów, Sokołów, Bratkowice, Kraczkowa, Lutcza, Markowa, Kańczuga, Kamień, Jeżowe, Sędziszów a także Mieszkańcy pozostałych miejscowości z Województwa Podkarpackiego.