Zwyrodnienie Stawów Biodrowych – Koksartroza
Zwyrodnienie Stawów Biodrowych powoduje ograniczenie ruchomości oraz zaburzenie prawidłowego wzorca chodu. Zwyrodnienie stawów biodrowych powstaje w wyniku stopniowej destrukcji chrząstki stawowej, warstwy pod chrzęstnej kości oraz torebki stawowej i tkanek tworzących staw. Polega to na postępującym niszczeniu chrząstki. W wyniku jej stopniowej degeneracji dochodzi do odsłonięcia powierzchni kostnych, które zaczynają o siebie trzeć. Na nasadach kości powstają osteofity oraz zapalenia błony maziowej, powodując uszkodzenia struktur stawu i zaburzenia jego funkcji.
Przyczyny
– urazy
– problemy endokrynologiczne ( otyłość, cukrzyca, nadczynność przytarczyc)
– reumatoidalne zapalenie stawów
– wady wrodzone i rozwojowe np. wrodzona dysplazja stawu biodrowego
Objawy
– ból pojawiający się podczas obciążania kończyny, może występować w okolicy biodra lub pachwiny i promieniuje do stawu kolanowego lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa
– na samym początku ból pojawia się w trakcie ruchu, z czasem doskwiera także podczas siedzenia,
– sztywność głównie poranna, z czasem występuje po dłuższym siedzeniu
– ograniczenie zakresu ruchu, głównie rotacji
– skrócenie kończyn spowodowane podwichnięciem głowy kości udowej
– mimowolne utykanie może doprowadzić do przykurczu i zaników mięśni uda i pośladka
– czasami może wystąpić obrzęk: wzmożona tkliwość i ocieplenie skóry nad zajętym stawem
– trzaskanie w biodrze
Rehabilitacja
Głównym celem fizjoterapii jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawienie odżywienia i ukrwienia tkanek oraz ograniczenie zaników mięśniowych. W celu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, z zakresu fizykoterapii zalecane są zabiegi: Promieniowanie IR ( lampa Sollux), galwanizacja, diadynamik, prądy TENS, pole magnetyczne, laser oraz krioterapia.
Masaż stosuje się w celu zmniejszenie przykurczy i sztywności tkanek. Dodatkowo zaleca się terapię manualną stawu biodrowego w celu rozluźnienia tkanek i powięzi biodrowo piszczelowej. Aby zapobiec ograniczeniom ruchu w stawie zalecane są ćwiczenia w odciążeniu na UGULu za pomocą którego zmniejsza się tarcie powierzchni stawowych i pozwala to wykonanie ruchu w pełnym zakresie. Zalecane są także ćwiczenia izometryczne, które doskonale wpływają na poprawę siły i napięcia mięśniowego.
Bywają przypadki, w których uszkodzenia stawu są na tyle duże, że fizjoterapia nie jest w stanie pomóc. Wtedy konieczny jest zabieg operacyjny (endoprotezoplastyka) , który polega na wymianie zużytego stawu biodrowego.