Staw Krzyżowo-Biodrowy
Patologie pojawiające się w obrębie stawu krzyżowo-biodrowego są przyczyną 18-30% przypadków przewlekłego bólu powstającego w obrębie lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa.
Dolegliwości bólowe występują pomiędzy tylną górną linią biodrową, a linią między-pośladkową, najmocniej w okolicy samego stawu. Ból ogranicza chodzenie, dłuższe przebywanie w pozycji stojącej oraz siedzącej.
Przyczyny
– choroba zwyrodnieniowa stawu
– niestabilność lub stan zapalny o etologii infekcyjnej lub reumatoidalnej
– uraz (upadek, dźwignięcie, nagłe obsunięcie się nogi)
– zmiany hormonalne np. w ciąży
Objawy
– ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym
– w stanie ostrym chory ma problem z wykonywaniem jakiegokolwiek ruchu
– ból lokalizuje się zazwyczaj po jednej stronie
Rehabilitacja
W leczeniu zachowawczym stosuje się zabiegi fizykalne: laser, ultradźwięki, pole magnetyczne, jonoforeza, prądy TENS. Ponadto dużą ulgę przynoszą masaże np. masaż punktów spustowych czyli masaż punktów o zwiększonej wrażliwości, które reagują bólem na ucisk.
Z zakresu terapii manualnej stosuje się techniki mające na celu odzyskanie ruchomości w stawie i usunięcie blokady stawu np. mobilizacje, manipulacje. Ponadto pracuje się nad zmniejszeniem patologicznego napięcia w obrębie struktur miednicy oraz dążenie do równowagi mięśniowej. Praca na tkankach miękkich ma za zadanie poprawić elastyczność tkanek obkurczonych oraz wzmocnić tkanki osłabione.