Zapalenie Rozcięgna Podeszwowego
Rozcięgno podeszwowe jest to pasmo tkanki, które przypomina mocną taśmę rozciągniętą od kości piętowej do palców. Odgrywa bardzo ważną rolę podczas chodu. Napina się zarówno w trakcie chodzenia jak i skoku.
Przy zwiększonej aktywności fizycznej rozcięgno podeszwowe często zostaje przeciążone i ulega mikrourazom, co powoduje ból oraz powstanie stanu zapalnego.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego występuje najczęściej u osób, które mają pracę stojąca, biegają, grają w tenis oraz w gry zespołowe.
W naszym ośrodku ośrodku pracują terapeuci o wielu specjalnościach potwierdzonych certyfikatami i kursami.
Możemy Ci pomóc uniknąć problemów zdrowotnych
w takich schorzeniach jak:
ograniczenie bierne i/lub czynne ruchomości stawów w pozycji rozciągnięcia i skrócenia mięśnia
osłabienie
mięśnia
promieniowanie bólu według charakterystycznego wzorca dla każdego mięśnia
sztywność i osłabienie mięśnia wyraźne po długim odpoczynku lub przy braku aktywności
objawy wegetatywne: potliwość, łzawienie, lokalny skurcz naczyń krwionośnych
zaburzenia
czucia głębokiego
zaburzenia równowagi,
zawroty głowy
mrowienie, drętwienie,
pieczenie
Co nas wyróżnia?
Nasi Specjaliści
Anna Tutak-Walas
Konrad Różalski
Karolina Sowa
Artur Hrynkiewicz
Michał Mazur
Natalia Depowska
Dominika Kula
Jesteś zainteresowany? Zadzwoń do nas i umów wizytę. Postaramy Ci się pomóc!
Zapalenie Rozcięgna Podeszwowego Rzeszów
Realizujemy zabiegi na Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ oraz prywatnie.
Przyczyny
– intensywne bieganie
– zbyt długie stanie
– wady stóp: stopa wydrążona, płaskostopie podłużne,
– słabo rozciągnięte mięśnie łydki
– złe obuwie
Objawy
Charakterystycznym objawem jest ból w okolicy pięty. Dolegliwości bóle najsilniej występują z rana, po kilku krokach stają się „ do wytrzymania”. Dłuższy stan zapalny może spowodować powstanie zwapnienia i wytworzenia się narośli kostnej na pięcie.
Leczenie
Przed rozpoczęciem leczenia warto wykonać badanie USG, które powinno pokazać pogrubienie i obrzęk struktur w wyniku czego można dokładniej określić stopień degeneracji tkanek. W fazie ostrej, najważniejszym celem jest zmniejszenie stanu zapalnego oraz dolegliwości bólowych. Wskazane jest zatem stosowanie lasera, ultradźwięków, krioterapii.
Gdy stan zapalny zmniejszy się wprowadza się ćwiczenia. Często stosowaną terapią w tym schorzeniu jest stretching samego rozcięgna oraz mięśni łydki. Ponadto stosuje się masaż poprzeczny rozcięgna oraz automasaż podeszwy stopy za pomocą piłeczki. Pomocny w łagodzeniu objawów jest także kinesiology taping. Dużą ulgę przynoszą również odpowiednie wkładki ortopedyczne, które odciążają struktury.
Dodatkowo na koniec terapii można zastosować taping medyczny. Czyli specjalne oklejanie, które działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie czy stabilizująco.
Masz więcej pytań?
Napisz do nas!
Zapraszamy do Naszego Gabinetu Tutmed Rzeszów. Znajdujemy się na ul. Architektów 11/U4 (osiedle Zawiszy) w Rzeszowie. Zapraszamy Wszystkich którym doskwiera problem zdrowotny, potrzebują usług rehabilitacji, fizjoterapii w tym mieszkańców Rzeszowa oraz pobliskich miejscowości takich jak: Boguchwała, Tyczyn, Krasne, Łańcut, Strzyżów, Czudec, Dynów, Sanok, Krosno, Jasło, Lesko, Mielec, Dębica, Tarnobrzeg, Nowa Sarzyna, Nisko, Nowa Dęba, Kolbuszowa, Sieniawa, Przeworsk, Ropczyce, Trzebownisko, Jasionka, Brzozów, Harta, Błażowa, Głogów, Sokołów, Bratkowice, Kraczkowa, Lutcza, Markowa, Kańczuga, Kamień, Jeżowe, Sędziszów a także Mieszkańcy pozostałych miejscowości z Województwa Podkarpackiego.